PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedním z největších překvapení, které jsem měla možnost ke konci roku slyšet, jsou bez debat izraelští nováčci EPHRAT se svým prvním albem „No One´s Words“. Kombinace progresivního rocku s prvky východní hudby, elektrických i akustických kytar, fléten a dokonce i elektra dává tušit zajímavý poslech. Zvědavost možná přiživí i hostující zvučná jména - Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION) a Petronella Nettermalm (PAATOS). Produkce se pak neujal nikdo jiný než Steve Wilson (THE PORCUPINE TREE). EPHRAT evokují tvorbu PAIN OF SALVATION s prvky východní hudby a ačkoli o kvalitě jaké dosahují PoS alba prozatím mluvit nemůže, je nová deska Izraelců rozhodně velice příjemným debutem.
Začátek by měl především upoutat a poskytnout důvod k následnému poslechu. Skladba „The Show“ nejen že příliš nezaujme, ale navíc patří na „No One´s Words“ mezi ty horší. O to více je vidět rozdíl s následující „Haze“, kterou dělá především hlas Petronelly Nettermalm o třídu lepší. Působivý je také kontrast jemného, až andělského ženského vokálu doplněného klávesami oproti zkreslenému zpěvu a elektrickým kytarám.
Kombinace klasického rockového zvuku s podbarvením ve východním, řekněme až islámském stylu, zní v „Better Than Anything“ poměrně zajímavě. Melodický opakující se vokál asi v půlce skladby pak evokuje téměř až náladu manter. Při poslechu EPHRAT se místy neubráníme srovnání s PAIN OF SALVATION. A jestliže se vám bude zdát, že podobnost už překročila hranici, budete mít zčásti pravdu. Přesněji řečeno, budete ji mít u „The Sum Of Damage Done“, neboť v ní opravdu Daniela Gildenlöwa uslyšíte (a přirozeně se nabízí srovnání s Liorem Sekerem). Závěrečná „Real“ začíná poměrně nezajímavě. Po minutě opustí své rozjeté, téměř až metalové koleje a přikloní se ke staccato-klavíru a jemnějším elektrickým kytarám. Spolu s vokálem Liora Sekera vyznívá celá kompozice velmi pohodově, ale ne podbízivě. Následuje další přechod od akustického vybrnkávání, přes návrat k drsnějšímu začátku, až k elektru. Po baladickém konci mohu s čistým srdcem říct, že „Real“ svými bezmála devatenácti minutami nenudí ani na okamžik.
„No One´s Words“ nenásilně plyne, a ačkoliv jsou jednotlivé písně příjemné samy o sobě, při poslechu celého alba dostávají jiný rozměr. Kouzlo však nespočívá pouze v tom, co se odehrává během poslechu, ale také ve stavu „po“. Ta příjemná pozitivně-melancholicko-dumavá nálada přetrvá a vám deska doznívá v hlavě vlastní melodií.
Velké překvapení!
8 / 10
Omer Ephrat
- kytara, klávesy, flétna
Lior Seker
- vokál
Gili Rosenberg
- baskytara
Tomer Z
- bicí
1. The Show
2. Haze
3. Better Than Anything
4. Blocked
5. The Sum Of Damage Done
6. Real
No One's Words (2008)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Insideout Music
Stopáž: 59:37
Produkce: Steve Wilson
Velkou spřízněnost s PAIN OF SALVATION (pomineme-li pěveckou účast Daniela Gildenlöwa v jedné písni) necítím. EPHRAT si totiž berou, kde se namane, chvilku připomínají THE FLOWER KINGS, jindy třebas RIVERSIDE (naštěstí ale nejsou až tak ospale nudní, i když i oni umí být někdy hodně vláční). Nešetří na stopáži skladeb, často ždímají z motivů co jen to jde a klidně na album zařadí písničku bez zpěvu (mluvit v tomhle případě o instrumentálce by bylo dost troufalé). Výsledek se poměrně příjemně poslouchá, potěší občasný závan východních nálad, ale tím to končí. Prostě slušná nahrávka, která ale překvapit nemá čím.
sedivy priemer
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.